Nowe zasady leczenia stwardnienia rozsianego

Dobra wiadomość dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM) - ministerstwo zdrowia zmieniło zasady leczenia interferonem. Lekiem tym mogą być leczone osoby od 12. roku życia; zlikwidowany został również górny próg wiekowy. Na polskim rynku pojawi się również nowy lek - tysabri - czytamy w "Gazecie Wyborczej" w artykule "Stwardnienie rozsiane lepiej leczone".

Dotychczas z leczenia interferonem mogli korzystać chorzy na SM od 16.-40. roku życia. Jednak ta choroba dotyka także dzieci oraz osoby starsze.

 

 

Niestety bez zmian pozostał okres leczenia, czyli 5 lat. Aby chory się ponownie zakwalifikował do leczenia, jego stan zdrowia musi się pogorszyć. Według Anny Gryżewskiej z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, chory powinien dostawać leki tak długo jak one mu pomagają. I dodaje: "Chorym na raka nie przerywa się nagle terapii tylko dlatego, że poczuli się lepiej".

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba, która atakuje układ nerwowy. Chorzy mają zaburzenia widzenia, czucia, a także trudność z poruszaniem się. Mają również kłopoty z mową.

 

źródło: www.zdrowie.wieszjak.pl