Krioterapia - mróz dla zdrowia

krioterapiaW kriokomorach panuje temperatura od -120 do -160 stopnii Celsjusza, która wpływa na zdrowie, a także urodę i samopoczucie człowieka. Kto i jak może korzystać z krioterapii? Jak mróz działa na zdrowie? Jakie badania trzeba przejść, by rozpocząć terapię? Jaka jest jej cena?

Ile czasu trwa krioterapia?

Wizyta w tak ekstremalnych warunkach panujących w kriokomorze (temperatura od -120 do -160 stopni Celsjusza) może trwać maksymalnie 3 minuty. W małej dawce mróz jest błogosławieństwem dla zdrowa, w dużej - zagrożeniem życia.

Jak działa zimno na organizm?

Po wejściu do kriokomory naczynia krwionośne wraz z mięśniami pacjenta kurczą się. Krew, by jak najdłużej zatrzymać ciepło w organizmie, odpływa do głębszych warstw ciała. Po wyjściu z komory żyły i tętnice rozszerzają się, by w ten sposób zwiększyć przepływ krwi (co sprawia, że obieg krwi jest szybszy nawet o cztery razy) – dzięki temu wszystkie komórki ciała błyskawicznie otrzymują porcję składników odżywczych, tlenu i substancji przeciwzapalnych.

Na co pomaga krioterapia?

Krioterapia pomaga zwalczyć bóle stawów i mięśni, poprawia pracę układu odpornościowego, łagodzi również stany zapalne. Co więcej, poprawia samopoczucie, a u mężczyzn zwiększa nawet produkcję testosteronu.


Zobacz film z zabiegów krioterapii zorganizowanych przez Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Głogowie: Krioterapia Radzyń wrzesień 2010


Zanim udasz się do kriokomory…

…musisz skonsultować się z lekarzem i przejść wymagane badania (EKG, analiza krwi i moczu).

Do krioterapii nie kwalifikują się chorzy na choroby układu krążenia i nowotwory, osoby z niedokrwistością, anemią, alergie na zimno, po przebytych zatorach oraz z problemami z tarczycą, jak również w podeszłym wieku (po 75. roku życia) i cierpiące na klaustrofobię.

Wskazaniami do krioterapii są:

  • stwardnienie rozsiane,
  • bóle pleców,
  • dyskopatia,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niedowłady kończyn,
  • zapalenie okołostawowe,
  • urazy mięśni,
  • dzieci z porażeniem mózgowym

Przed wejściem do kriokomory…

…musisz zbadać tętno i ciśnienie (zbyt wysokie sprawia, że nie można rozpocząć terapii). Powinieneś sprawdzić też, czy Twoje ciało jest całkowicie suche oraz zabezpieczyć uszy, dłonie i stopy odpowiednio opaską, rękawicami i obuwiem ze skarpetami. Ważna jest też maseczka chroniąca twarz. Do komory wchodzi się ponadto w dość cienkim ubraniu: podkoszulka i szorty lub bielizna.

Na początku pacjenci aklimatyzują się w komorze w temperaturze -60 stopni. Następnie temperatura spada do od -110 do -160 stopni (na 3 minuty). Nad przebiegiem terapii czuwa wykwalifikowany personel.

Po wyjściu z komory…

…zalecane są ćwiczenia rozgrzewające, które trwają pół godziny.

Ile to kosztuje?

Najlepiej odbyć 10 zabiegów pod rząd, po jednym każdego dnia. Jeśli otrzymamy skierowanie na terapię od lekarza, zabiegi są refundowane. W innym przypadku zapłacimy 25-45 zł za jedną wizytę.